dostać dotację na fotowoltaikę? Jak ekspert! - wyposażenie domu

dotacje na panele słoneczne

Kolektory słoneczne w ostatnim czasie zyskały

Fotowoltaika w ostatnim okresie jest gorącym tematem świata medialnego, politycznego czy naukowego. Kolektory słoneczne w ostatnim czasie zyskały na wartości, a energia odnawialna nie schodzi z ust polityków mó

dostać dotację na fotowoltaikę? Jak ekspert! - wyposażenie domu dotacje na panele słoneczne
wiących o walce ze smogiem.

Fotowoltaika ma przed sobą przyszłość, gdyż dzięki niej możemy uniezależnić się od innych źródeł energetycznych, a wykorzystując kolektory słoneczne mamy tanie i dostępne dla wszystkich źródło energii. Energia odnawialna może być uzyskiwana nie tylko przez kolektory słoneczne, ale także inne typy nośników jak wiatraki, czy geoterma. Z racji tego, że fotowoltaika jest najprostsza w montażu, gdyż można zagospodarować nimi powierzchnię dachową kolektory słoneczne wyparły inne typy źródeł, które wymagają znacznie większego nakładu inwestycyjnego, pozwoleń, norm emisyjnych, czy wielometrowego drenażu ziemi.

Energia odnawialna stanowi coraz większe zainteresowanie całego świata. Skupione są na niej oczy wszystkich: od polityków, po górników. Energia odnawialna może radykalnie zmienić układy sił na całym świecie i zaburzyć dotychczasowy podział dystrybucji energii jak ropa naftowa, gaz ziemny, a także kopaliny jak węgiel kamienny i brunatny. Każdy by chciał mieszkać w czystym i bezpiecznym środowisku, jednaka należy zdać sobie sprawę z tego, że fotowoltaika dla portfeli Polaków jest jednak nadal za droga. Mimo dużego wzrostu zainteresowania koszt instalacji sięga często 20 - 25 tysięcy dla domu, co jest zniechęcające. Dlatego ważne, aby instytucje państwowe też brały czynny udział w transformacji energetycznej, przez co fotowoltaika, kolektory słoneczne zagoszczą na większości domów, a energia odnawialna będzie podstawowym źródłem zaopatrzenia gospodarstw domowych.


Promieniowanie słoneczne

Każda żyjąca istota na tej planecie miała do czynienia z tak zwanym promieniowaniem słonecznym, które dociera do Ziemi. Czym jednak dokładnie jest promieniowanie słoneczne i jak może być ono wykorzystane? Promieniowanie słoneczne jest po prostu strumieniem fal elektromagnetycznych oraz cząstek elementarnych, które docierają ze Słońca do powierzchni Ziemi. Natężenie promieniowania słonecznego, które dociera do górnej części atmosfery ziemskiej, jest określane jako stała słoneczna. Samo natężenie promieniowania zmienia się nieco w zależności od pory roku, a to ze względu na różnice w odległości Ziemi od Słońca. Nadmierna ekspozycja na działanie promieniowania słonecznego może być niebezpieczna dla zdrowia, zwłaszcza dla skóry. Mimo to można wykorzystać promieniowanie słoneczne w pożyteczny dla człowieka sposób dzięki zjawisku fotowoltaicznemu. Promieniowanie słoneczne może być przekształcone w energię elektryczną za pomocą specjalnych paneli fotowoltaicznych. Energia słoneczna jest jednym z odnawialnych źródeł energii.


Rodzaje paneli słonecznych

Zadaniem ogniw słonecznych jest konwersja energii z promieniowania słonecznego w energię elektryczną, która może być potem wykorzystywana do różnych celów. Można wyróżnić jednak kilka rodzajów fotoogniw. Istnieją trzy tak zwane generacje ogniw fotowoltaicznych. Ogniwa pierwszej generacji są zwane grubowarstwowymi i można je podzielić na monokrystaliczne oraz polikrystaliczne. Monokrystaliczne ogniwa są uważane za najbardziej wydajne ogniwa fotowoltaiczne, ale są też najdroższe w produkcji. Z kolei polikrystaliczne ogniwa są nieco tańsze, ale mniej wydajne. Drugą generacją ogniw są ogniwa cienkowarstwowe, które są bardziej elastyczne, więc wykorzystuje się je jako elementy budowlane. Trzecia generacja ogniw fotowoltaicznych jest ciągle w trakcie badań, bazują one jednak na różnych technologiach. W ramach trzeciej generacji można wyróżnić ogniwa barwnikowe oraz ogniwa polimerowe. Istnieje więc więcej niż jeden rodzaj paneli fotowoltaicznych, każdy z rodzajów posiada własne charakterystyczne cechy.



© 2019 http://wyposazenie-domu.informator.suwalki.pl/